Nawigacja

Nawigacja

 • Logowania na platformę Fronter

  Realizując projekt Dolnośląska e-szkoła nasza placówka zobowiązała się do aktywnego wykorzystywania platformy elearningowej FRONTER. 
  Naszym celem jest uzyskanie wskaźnika 50% logowań na platformie. Oznacza to, że użytkownicy (nauczyciele oraz uczniowie) powinna zalogować się na platformie przynajmniej raz w tygodniu.

  Link do logowań:

                           https://eszkola.dolnyslask.pl/dolnyslask/

                                              Zaloguj się na FRONTERA przynajmniej raz na tydzień!!!

 • 30 - lecie Szkoły Podstawowej nr 3 w Ścinawie!

                                     Program Uroczystości, która odbędzie się 23 pażdziernika 2015 roku             

  800  uroczysta msza św.,

  900  okolicznościowy apel 

  1030  prezentacja historii i osiągnięć szkoły

  1200 poczęstunek

  Zapraszamy wszystkich, a szczególnie absolwentów naszej szkoły aby razem z nami świętowali ten jubileusz.

   

    APEL  DO  ABSOLWENTÓW  SZKOŁY

            W związku z planowanymi obchodami jubileuszu 30- lecia

  Szkoły Podstawowej nr 3 w Ścinawie( październik 2015 r.), prosimy Państwa – absolwentów tej szkoły,

   przyjaciół i członków rodziny, którzy ukończyli naszą szkołę – o udostępnienie ciekawych,

   unikatowych fotografii, pamiątek i materiałów ( wycinki z prasy, spisane wspomnienia, dyplomy,

   dawne tarcze, itp.). Przedmioty te  będą stanowiły dla nas nieocenioną pomoc w przygotowaniu

  galerii, uświetnią  uroczystość (materiały proszę przesłać na adres: wspomieniasp3@onet.pl, lub dostarczyć do sekretariatu szkoły).

           Z góry dziękujemy Państwu za  zaangażowanie w to niecodzienne przedsięwzięcie.

                 DYREKCJA  i  GRONO  PEDAGOGICZNE

 • Piękne wspomnienia pani Elżbiety Gratkowskiej!

  Wspomnienia to ulotne chwile, które zapadają  głęboko w pamięć nie zawsze dlatego, że były ważne czy niezwykłe, czasem są to zabawne wydarzenia, innym razem nieoczekiwany sukces czy gorycz porażki, która mimo upływu czasu przypomina o sobie, nie daje zapomnieć.

  Czy można na kilku stronach maszynopisu zapisać wszystko, co się wydarzyło w ciągu 20 lat pracy? Niemożliwe. Ograniczę się zatem do kilku zdarzeń, które nie zawsze łączą się z procesem dydaktyczno-wychowawczym, ale są jakoś wpisane w 30 letnią działalność SP-3.

  Zacznę od początku. Koniec sierpnia 1985 roku. Trwa budowa Szkoły SP-3. Do użytku oddany zostaje segment C, w którym od 4 września rozpoczną naukę uczniowie klas 0-8.Po korytarzach i salach lekcyjnych chodzi komisja odbioru budowlanego sprawdzając zgodność wykonania z projektem i jakością  wykonania prac. Na korytarzu I  piętra komisja zatrzymuje się przy oknach zabezpieczonych drewniana barierką przymocowana do  bocznych ścianek metalowymi bolcami.

  Dyrektorka K. Golczyńska- filigranowa i krucha kobieta, w otoczeniu rosłych mężczyzn wyglądająca jak uczennica liceum, próbuje otworzyć okno. Delikatne pociąganie klamki nie przynoszą efektu , więc wkłada w tę czynność więcej  siły. Okno z hukiem otwiera się uderzając  ramą w osłonę ,a ta ,z rumorem, wraz z fragmentem ściany spada u stóp komisji. Konsternacja obserwatorów, zdenerwowanie kierownika budowy i spokojne słowa Golczyńskiej :-A niektórzy uczniowie są znacznie silniejsi ode mnie.

  Podobnych „kwiatków” budowlanych było całe mnóstwo. Ujawniały się już w trakcie trwania nauki. Przejmujące zimno w klasach w okresie jesienno-zimowym, odpadające płytki podłogowe, nieszczelne okna, łamiące się parapet itp. To była  codzienność .

  Ostatni dzień przed uroczystym otwarciem placówki i inauguracją roku szkolnego

   w SP-3.Nauczyciele wraz z rodzinami i znajomymi ustawiają meble w swoich klasach, sprzątają, pastują podłogi, znoszą z domu kwiatki aby było jak najładniej. Jedyna zatrudniona pracownica obsługi, nieoceniona pani Sadowska, mimo, że pracuje od świtu do nocy, nie jest w stanie podołać wszystkim obowiązkom, stąd niezbędna była pomoc kadry nauczycielskiej, która stanęła na wysokości zadania i bez szemrania wykonywała prace porządkowe.

  Dyrekcja też dwoi się i troi aby wszystko nazajutrz było zapięte na ostatni guzik. Ja kończę  układanie planu lekcji. Wygląda to jak zabawa, bo na tablicy z otworkami umieszcza się kolorowe kołeczki. Każdy kolor przypisany jest  odpowiedniemu nauczycielowi. Ale to wcale nie jest takie zabawne, bo trzeba pilnować aby klasy nie miały okienek, na wych. fiz. niezbędny jest podział na grupy, więc trzeba na tej samej godzinie umieścić  2 nauczycieli, nie można w jednym dniu umieszczać  tylko przedmiotów ścisłych czy humanistycznych i jeszcze wiele innych wymogów, które sprawiały, że układanie  planu lekcji było czasochłonne, żmudne i mało zabawne. Nie mam jeszcze gabinetu więc pracuję na korytarzu siedząc na  małym  krzesełeczku. Wokół przemieszczają się ludzie urządzający swoje klasy i co chwilę ktoś czegoś ode mnie potrzebuje. Kiedy kolejny raz wracam do swoich kołeczków z przerażeniem widzę, że przy niej siedzi malec- syn jednej z nauczycielek i  układa kołeczki po swojemu.  Wielogodzinna praca poszła na marne. Aby się odstresować  chwytam za ścierkę i z rozmachem sprzątam korytarz. Chwilę później  pojawia się pani z kuratorium i poleca mi odszukanie kogoś z dyrekcji, bo sekretariat już zamknięty a ona musi sprawdzić czy wszystko jest gotowe. Jak na rasową woźną przystało, przynoszę klucz do gabinetu dyrektorki i proszę panią wizytator aby chwile poczekała. Po chwili, już bez roboczego fartucha i  z umytymi rękoma ,pojawiam się jako przedstawiciel dyrekcji. Mina gościa  warta była uwiecznienia.

  Z późniejszych czasów pamiętam też jedną z zabaw na zakończenie klas ósmych. Pierwszy taniec rozpoczynający imprezę wykonał  wraz z małżonką Bożeną dyr. Szkoły Roland Herman. To był majstersztyk taneczny. Jurorzy współczesnego Tańca z Gwiazdami z pewnością daliby temu występowi najwyższe noty. O  niemilknących brawach ze strony  obecnych nie muszę chyba wspominać.

  Oprócz takich zabawnych  sytuacji nie zawsze nam było do śmiechu. Ponieważ szkoła była  na celowniku władz wojewódzkich, co jakiś czas pojawiały się u nas wizytacje, delegacje i niespodziewane odwiedziny. Stanu wojennego już co prawda nie było, ale wojsko jeszcze sprawdzało prawidłowość pracy placówek oświatowych, stąd też wizyta  pułkownika N. i delegacji Armii Radzieckiej .Dyrekcja i nauczyciele musieli być stale przygotowani na tego typu „niespodzianki”. Ważne jest, że nigdy nie zaliczyliśmy wpadki i nie mamy się czego wstydzić.

  Nie ma szkoły bez uczniów i to oni zajmują w pamięci nauczyciela największą przestrzeń.

  W ciągu swojej 40-letniej pracy nauczycielskiej poznałam setki uczniów i chociaż nie o wszystkich się pamięta z jednakową intensywnością, to przecież są osoby czy nawet całe klasy, o których się pamięta mimo upływu lat. Najdłużej i najmocniej  zapamiętuje się uczniów wyjątkowo zdolnych lub tych niepokornych, którzy wymagali zdwojonych wysiłków dydaktyczno- wychowawczych. Tak jest w moim przypadku. W 1990 roku Rada Pedagogiczna podjęła decyzje o tym, aby utworzyć klasy zróżnicowane pod względem umiejętności i predyspozycji uczniów. Miało to pomóc uczniom zdolnym w osiągnięciu lepszych wyników w nauce, a pozostałym w dostosowaniu tempa i  zakresu zdobywanej  wiedzy do ich możliwości. Mnie , takiej  piranii, tyranii czy jak mawiał dyr. Roman Wolanik –wundrewaffe  przypadła w udziale klasa z pewnymi problemami dydaktyczo-wychowawczymi.  Wszyscy byli przeświadczeni, że poradzę sobie bez problemów. Ja również nie miałam wątpliwości. Nic bardziej mylnego. Pod koniec września moja pewność zamieniła się w  bezradność. Każde wejście do pokoju nauczycielskiego wiązało się ze skargami nauczycieli na moją klasę- nie uczą się, przeszkadzają, nie odrabiają zadań domowych…. Lista przewinień  nie malała .Większość tych zachowań i postaw była wynikiem zaległości w  nauce, braku pewności siebie, poczucia nieakceptacji w środowisku rówieśniczym. Tylko jak to zmienić?

  Z pomocą przyszedł przypadek. W ciepłą wrześniową sobotę pojechaliśmy  pociągiem w plener. Z dala od ludzi, wśród drzew i leśnych bajorek pozwoliłam im krzyczeć , skakać, biegać i szaleć do woli. To co się działo w ciągu kolejnej godziny trudno opisać .  Po 3h wracamy do domu. Pod pompą na stacji moje ancymonki doprowadziły się  do porządku/ na ile to w ogóle było możliwe/, a ja zastanawiałam się jak zareagują rodzice widząc w jakim stanie ich dzieci wróciły do domu. Skarg nie było , a uczniowie już w poniedziałek błagali, aby takie wycieczki organizować w każdą sobotę. I to właśnie wtedy zawarliśmy umowę, która zobowiązywała mnie do pracy w soboty a ich do poprawnego zachowania w ciągu tygodnia. Zadziałało. Z biegiem czasu zmieniała się forma i program sobotnich spotkań -kino, teatr, opera, operetka, muzeum, weekendy pod namiotami …Uczniowie poznawali siebie i swoich kolegów z klasy, uczyli się akceptowania inności, asertywności, powoli  zaczynali wierzyć w siebie i swoje możliwości, co przełożyło się na ich stosunek do nauki. Zaczęli sobie pomagać- słabsi korzystali z pomocy tych mocniejszych z danego przedmiotu, część osób zostawała po lekcjach i wspólnie odrabialiśmy zadania domowe. Tutaj muszę podkreślić, że ogromna zasługę mają tu nauczyciele uczący w tej klasie. Ponieważ na bieżąco śledziłam postępy w nauce każdego z uczniów, wiedziałam gdzie i kiedy pojawiał się problem. Biegłam wówczas do nauczyciela przedmiotu z prośbą, aby powtórzył temat albo nawet cały dział programu, bo nie dają sobie rady i nigdy nie spotkałam się z odmową. To dzięki Pani Golczyńskiej i Pani Andrachiewicz  wyjątkowy „ścisłowiec „ Marcin Haczyński trafił do II LO i jest dzięki temu został  „inżynierem od mostów.”.

  Patrzyłam jak te wcześniej zakompleksione, niewierzące w siebie istoty rozwijają się, uaktywniają biorąc udział w życiu klasy, szkoły i środowiska. Nie wstydzą się pocałunku w dłoń pani nauczycielki wręczając kwiaty z okazji zakończenia roku, chociaż rówieśnicy trochę z tego kpią. Kiedy Iwona Ratajczak  została przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego wiedziałam, że mogę być spokojna o ich przyszłość. Wierzyłam, że żadne porażki ich nie pokonają i będą walczyć o swoją przyszłość.

  Oprócz tego, że klasa miała wspaniałych nauczycieli to nie mogę pominąć wkładu Rodziców moich uczniów w kształtowanie ich charakterów. Zaakceptowali  moje ,czasem kontrowersyjne, metody wychowawcze i wspierali mnie we wszystkich działaniach. Chciałabym im teraz serdecznie za to podziękować.

  Co dzieje się z uczniami tej klasy dzisiaj? Ukończyli z powodzeniem szkoły ponadpodstawowe, znaleźli pracę nie tylko w Polsce ale i poza jej granicami, są dobrymi, porządnymi  ludźmi, rodzicami, cenionymi pracownikami. Czy nauczyciel może sobie wymarzyć więcej?  Chociaż nie osiągnęli spektakularnych sukcesów w potocznym tego słowa znaczeniu, to dla mnie  zawsze będą tymi, o których się nie zapomina, bo są warci zapamiętania.

  Czy w ciągu tych lat pracy w SP-3 wszystko było miłe i przyjemne? Nie wszystko. Ale czy warto pamiętać ludzi i zdarzenia, które doprowadzały do łez i stresu? Nie warto. Niech przepadną na wieczność i jeszcze dłużej.

  Warto jednak pamiętać o tych, którzy odeszli na zawsze. Bez ich pracy szkoła nie byłaby taka, jak ją wspominam. W mojej pamięci żyć będą : Roman Wolanik,  Jadwiga Radziszewska, Maria Dryszcz, Roland Herman, bo od Nich nauczyłam się bardzo wiele i wiele im zawdzięczam.

   

 • „Żakinada”

  5 października w naszej szkole odbyła się Żakinada, czyli otrzęsiny klas czwartych. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy były MINIONKI, dlatego podczas uroczystości dominował kolor żółty. Czwartoklasiści przebrani w minionkowe stroje wzięli udział w licznych konkurencjach, aby udowodnić, że są gotowi na przyjęcie w poczet uczniów klas starszych. Komisja skrupulatnie oceniała wszystkie poczynania dzielnych Minionków. Wszystkie klasy pomyślnie przeszły otrzęsinowe konkurencje, a w rywalizacji najlepiej poszło klasom IVa i IV b. Impreza zakończyła się uroczystym ślubowaniem i rozdaniem dyplomów. Serdecznie gratulujemy!! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 • EUROPEJSKI DZIEŃ PTAKÓW

       Celem obchodzonego 2 października Europejskiego Dnia Ptaków jest zwrócenie uwagi ludzi na potrzebę chronienia ptaków wraz z ich naturalnym środowiskiem. W związku z tym świętem członkowie kół przyrodniczych SP-3 w Ścinawie pod opieką p. E. Krygiel i p. M. Majewskiej odbyli 3 października 2015r. zajęcia terenowe w "ŁĘGACH ODRZAŃSKICH", które objęte są programem "NATURA 2000".
  Czas spędzony nad Odrą uczniowie dedykowali szczególnie ptactwu żyjącemu w łęgach, ćwiczyli obserwację i rozpoznawanie gatunków awifauny, a także klasyfikację flory występującej w łęgach.
  Podczas długiego spaceru dzieci zebrały okazy liści drzew i krzewów charakterystycznych dla lasów nadodrzańskich, które posłużą do wykonania zielników.
       Słoneczna aura nad Odrą wywołała wiele wrażeń i refleksji u młodych przyrodników.

 • KLUBY NASZEJ ZIEMI

   

   

   

   

   

   

  Od 2 października 2015r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Ścinawie rozpoczęły działalność dwa KLUBY NASZEJ ZIEMI pod patronatem Fundacji "Nasza Ziemia".
  Przedstawicielami klubów zostali uczniowie kl. 1-3 oraz klas 4-6, którym nie jest obojętny los otaczającego środowiska. Na terenie całej Polski działa już prawie 150 klubów wymieniających się swoimi doświadczeniami.
   DLACZEGO WARTO BYĆ KLUBEM NASZEJ ZIEMI?
   1. Można zrobić coś dobrego dla środowiska.
  2. Fundacja objęła patronat nad działaniami KLUBU.
  3. Fundacja wyposaża w nowe materiały i na bieżąco informuje o programach.
  4. Możliwy jest udział w konkursach tylko dla Klubów Naszej Ziemi.
  5. Inspiracja i satysfakcja z działań ekologiczno-sozologicznych są priorytetem.
   Opiekunowie KNZ: p. M. Majewska  i  p. E. Krygiel
   

 • Przed sprawdzianem szóstoklasisty!

   

       30 września 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Ścinawie odbyło się zebranie rodziców klas szóstych. Spotkanie prowadziła Pani Dyrektor Jolanta Szulc. Jego celem było przekazanie zebranym podstawowych informacji dotyczących sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej, obowiązujących od roku szkolnego 2014/2015. Na podstawie prezentacji opatrzonej komentarzami, rodzice szóstoklasistów poznali zakres wiadomości i umiejętności przewidzianych na sprawdzianie oraz zasady jego przeprowadzenia w tym roku szkolnym, w dniu 5 kwietnia 2016 roku.

       Pani pedagog Ewa Krajka wyczerpująco omówiła natomiast dostosowanie warunków i form przeprowadzania sprawdzianu do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

       Następnie głos zabrali nauczyciele języka angielskiego, matematyki i języka polskiego, którzy poinformowali rodziców, jakie wiadomości i umiejętności zawarte w wymaganiach określonych w podstawie programowej obowiązują dzieci z tych kluczowych przedmiotów nauczania. Udzielili również praktycznych wskazówek służących lepszemu przygotowaniu dzieci do sprawdzianu.

       Na zakończenie odbyły się spotkania indywidualne rodziców z wychowawcami klas szóstych. Było to pierwsze z cyklu spotkań, które  zaplanowano dla rodziców klas szóstych w tym roku szkolnym.

 • „Segregujmy śmieci kolorami dzieci”

  Nasza Matka Ziemia
  Kocha wszystkie stworzenia
  Więc my też ją kochamy
  I o nią dbamy.
  Szacunek i miłość do niej
  Wyrażamy szczerze.
  Po pierwsze-
  Na naszej kolorowej planecie
  Zalegają różne „rupiecie”.
  My się ich pozbywamy
  i na wysypiska je wyrzucamy.
  Szkło, plastik i papiery
  Rzucamy w kolorowe kontenery.
  Plastik do żółtego, szkło do zielonego,
  papiery do niebieskiego, a puszki do czerwonego.
  Już wszystko wiecie,
  a teraz słowa zachęty usłyszycie:
  segregujcie śmieci kolorami dzieci.
  Hania Szumna, kl.4c

 • "SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2015"

   Uczniowie i nauczyciele SP-3 w Ścinawie uczestniczyli w corocznej akcji porządkowania terenów wokół szkoły, parku, stadionu i bazaru, której organizatorem była Fundacja NASZA ZIEMIA. Działania na rzecz środowiska rozpoczęły się już w piątek tj. 18 IX 2015r. od akcji plakatowej poświęconej historii "Sprzątania świata" i trwały do poniedziałku - 21 IX 2015r. Członkowie kół przyrodniczych z klas IIIb, IVb, Vb i Vc, pod opieką p. M. Majewskiej i p. E. Krygiel odbyli sobotnie zajęcia terenowe nad Odrą. Uporządkowali łąki nadodrzańskie, zlokalizowali dzikie wysypiska odpadów, a także zadbali o miejsce dawnego klasztoru. Wszystkim podjętym działaniom towarzyszyło tegoroczne hasło akcji "Wyprawa - poprawa".

   Organizatorzy

 • LEKCJA HISTIORII

  Nie odbiorą ci ojczyzny,
  jeśli nosisz ją w sercu.”

  Od 1991r. 17 września, w rocznicę napaści rosyjskiej na Polskę, organizowane są obchody Dnia Sybiraka. W naszym mieście dzień ten świętowano  w niedzielę - 20 września. Obchody rozpoczęto uroczystą mszą świętą, w której udział wzięli przedstawiciele Społeczności Uczniowskiej SP 3 w Ścinawie wraz z nauczycielami i Dyrektorem szkoły p. Jolantą Szulc. 
  Pod koniec mszy uczniowie z klasy 3b – Kinga Mielcarek i Wiktor Porzeżyński  w kilku słowach opowiedzieli o tragicznym losie tysięcy Polaków zesłanych w głąb Rosji.  Przedstawicielka klas starszych, uczennica klasy 6b – Wiktoria Świerżewska na ręce Prezesa Związku Sybiraków w Ścinawie - Pana Józefa Budrewicza  złożyła wyrazy wdzięczności wszystkim Członkom Koła za przekazywanie nam prawdy o tragicznym losie polskich zesłańców. 
  Po zakończeniu uroczystości w kościele udaliśmy się na cmentarz. Tam pod pomnikiem „Zesłańców Sybiru” delegacja naszej szkoły złożyła wiązankę kwiatów i oddała cześć ofiarom zesłanym na katorgę. Dla wszystkich była to cenna lekcja historii, czas zadumy i refleksji nad wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat. 

  Uczniowie klasy 3b
   

 • CENA OBIADÓW na m-c  PAŻDZIERNIK 2015

   

  UCZNIOWIE:

  ZUPA -    20 dni x 1,20 zł =  24.00 zł
  DRUGIE DANIE  -  20 dni x 2,80 zł = 56.00 zł
  OBIAD PEŁNY – 20 dni x 4,00 zł =  80.00 zł

  PRACOWNICY:

  ZUPA -   20 dni x 2,10zł =  42.00 zł
  DRUGIE DANIE  -  20 dni x 5,60 zł =  112.00 zł
  OBIAD PEŁNY  -  20 dni x 7.70  zł =   154.00 zł

   

  WPŁATY NA WRZESIEŃ 2015  PROSZĘ DOKONYWAĆ

  NA KONTO NUMER

         92  8669  0001  2035  0351  9332  0001

   

    ZAPISY NA POSIŁKI MOŻNA DOKONAĆ W DNIU   

          29- 30.10.2015

   W SALI 21A W GODZINACH   7.45-9.00

                   

               

                   

               

 • „Książki wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane”

           W ramach realizacji programu „Książki naszych marzeń”  klasa V b , pod opieką p. Iwony Ratajczak, odwiedziła Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Ścinawie. Uczniowie uczestniczyli w interesujących zajęciach prowadzonych przez pracujące tam panie. Obejrzeli bogaty księgozbiór, zapoznali się z regulaminem biblioteki, mieli możliwość zapisania się i wypożyczenia książek. W miłej atmosferze szybko upłynął czas zajęć. Uczniowie wpisali się do pamiątkowej księgi i otrzymali okolicznościowe drobne upominki. Zostali też zachęceni do wzięcia udziału w konkursie na „Najlepszego czytelnika roku szkolnego 2015/2016”.
        Wizyta w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej  w Ścinawie jest jedną z wielu inicjatyw czytelniczych w naszej szkole. Warto wspomnieć,  że uczniowie kolejny rok realizują ideę nieodpłatnego przekazywania książek, które są dostępne w wyznaczonym miejscu. Chętnie wymieniają się książkami, które wędrują z rąk do rąk. BOOKCROSSING ma bowiem coraz więcej zwolenników, którzy uważają, że „książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rak i być czytane”. Wkrótce grono użytkowników naszej szkolnej biblioteki powiększy się o kolejny rocznik pierwszoklasistów, których w zaczarowany świat książek tradycyjnie wprowadzi pani Iwona Weres.
   

 • Narodowe Czytanie także w naszej szkole

   4 września 2015r. delegacja uczniów naszej szkoły uczestniczyła w 4 edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej czytana była powieść B.Prusa pt.”Lalka”.
  Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy fragmentów powieści, które czytali m.in. Burmistrz Ścinawy Pan Krystian Kosztyła, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Ścinawie Pani Jolanta Szulc czy gość specjalny-polski bokser, brązowy medalista olimpijski, a obecnie radny Gminy Wiejskiej Lubin – Pan Janusz Zarenkiewicz.
  Wszystkich czytających lekturę nagradzaliśmy gorącymi brawami. Obejrzeliśmy również taniec w wykonaniu naszych starszych kolegów i wysłuchaliśmy nastrojowej piosenki o Warszawie. Dzięki prezentacji multimedialnej wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat powieści i jej twórcy. 
  W szkole natomiast uczestniczyliśmy w ciekawej lekcji języka polskiego poświeconej temu ważnemu wydarzeniu, a w bibliotece możemy obejrzeć okolicznościową wystawę. 
  Dziękując organizatorom za zaproszenie, mamy nadzieję, że za rok znowu przeżyjemy niezapomniane emocje podczas  kolejnej edycji Narodowego Czytania. 
  Klasa 6c
   

 • POWITANIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

  Wrzesień, wrzesień, w mojej szkole
  klasy pełne słońca,
  pełne dzieci, bo wakacje
  już dobiegły końca.

  / Elżbieta Buczyńska/
       

        Uroczystym apelem, przy pięknej aurze, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2015/2016. Prowadzący apel, uczniowie klasy VI b Wiktoria Świerżewska i Maksymilian Kołodyński, przywitali uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. Słowa powitania wygłosili Burmistrz Ścinawy Pan Krystian Kosztyła, Ksiądz Prałat Bogdan Kaczorowski oraz Pani Dyrektor Jolanta Szulc.
       Szczególne gorąco powitani zostali uczniowie klas pierwszych. Uroczystego aktu pasowania na ucznia dokonała Pani Dyrektor Jolanta Szulc oraz pani Wicedyrektor Ewa Dawidowicz- Bąk.
        Podczas apelu nie zapomnieliśmy o rocznicy wybuchu II wojny światowej. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych za Ojczyznę.
       Apel uświetnił występ artystyczny Zofii Kwaczenko ( klasa 4 c) i Dawida Krężel (klasa 6 a).
       Życzymy, aby dziesięć miesięcy roku szkolnego, upłynęło równie szybko, jak dwa miesiące wakacji .
       Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.
   Pozdrawiamy uczniowie klasy 3 a


 • „Książki naszych marzeń”

        Jedną z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez uczniów w procesie kształcenia jest czytanie. Niezwykle ważne jest wyrobienie nawyku czytania jako umiejętności rozumienia, wykorzystywania i twórczego przetwarzania tekstów kultury. Dziecko, które chętnie czyta na poziomie szkoły podstawowej, zwykle często sięga po książki także w dorosłym życiu. Zapewnienie stałego dostępu do bogatego i ciekawego księgozbioru służy promowaniu czytelnictwa, wyrabianiu oraz pogłębianiu nawyku czytania u dzieci.
        Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach RZĄDOWEGO  PROGRAMU  ROZWIJANIA  ZAINTERESOWAŃ  UCZNIÓW  PRZEZ  PROMOCJĘ  CZYTELNICTWA  WŚRÓD  DZIECI  I  MŁODZIEŻY -„Książki naszych marzeń”. Dzięki temu możemy wzbogacić nasz szkolny księgozbiór o lektury i ciekawe pozycje współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej, o które najczęściej pytają uczniowie.
        W związku z tym zapraszamy wszystkich uczniów do zabrania głosu w tej sprawie i składanie swoich propozycji książek, które chcieliby znaleźć w szkolnej bibliotece. Kartki z tytułami wymarzonych książek można wrzucać do skrzynki znajdującej się w bibliotece lub zostawić w sali polonistycznej u pani Ratajczak. Wśród autorów  podpisanych propozycji (imię, nazwisko ucznia, klasa) zostaną rozlosowane drobne upominki. Zapraszamy do wspólnej zabawy i cały wrzesień czekamy na Wasze tytuły. Pamiętajcie, że to od Was zależy, czy nasza szkolna biblioteka będzie zapełniona wymarzonymi przez uczniów książkami i bardziej atrakcyjna dla każdego dziecka. Zadbajcie już dzisiaj o wzbogacenie księgozbioru o interesujące Was książki i składajcie swoje propozycje.  Czekamy na Wasze głosy i zapraszamy do dyskusji podczas lekcji języka polskiego lub godzin wychowawczych.
   

 • Drugoklasista z SP 3 – jednym z dziesięciu w finale Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Polska i Polacy w okresie II wojny światowej”

  Z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu przygotował konkurs dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Od 8 maja na portalu Fundacji Funtasto – Fantastyczny Internet odbywały się eliminacje do Wielkiego Finału Konkursu. Eliminacje miały charakter quizu, trwały 30 dni. Każdego dnia uczniowie odpowiadali na trzy zadane pytania.

  Do finału konkursu tego konkursu historycznego, który odbył się 2 lipca we Wrocławiu, zakwalifikowało się dziesięciu uczniów z całej Polski, w tym również Piotr Musielak z klasy 2c ze  Szkoły Podstawowej nr 3 im. B. Malinowskiego w Ścinawie. Finał miał charakter teleturnieju telewizyjnego,  a Piotr przeszedł do drugiej rundy odpowiadając bezbłędnie. W drugim etapie znalazł się w piątce najlepszych uczniów szkoły podstawowej w przedziale wiekowym do klasy 6.  

  Finał konkursu był wspaniale zorganizowany – zakwalifikowani uczniowie zostali zaproszenie dzień wcześniej na zwiedzanie Wrocławia- w tym rejs po Odrze oraz zakwaterowani wraz z opiekunami we wrocławskim hotelu. Każdy z uczestników otrzymał cenne nagrody, a najmłodsi z nich, w tym 9-letni Piotruś nagrody dodatkowe. Najbardziej ucieszyły go ciekawe publikacje o historii naszego kraju.

  - Piotrowi, dla którego pasją jest historia, m.in. II wojny światowej, gratulujemy sukcesu i życzymy wiele pasji w odkrywaniu dalszych tajników naszej bogatej historii.
   

  Dyrektor SP3
  Dorota Wozowczyk

 • „Cuda Świata”.

  22 czerwca w naszej szkole gościł Pan Stanisław Sielicki z widowiskiem teatralnym pt. „Cuda Świata”. Jak sama nazwa wskazuje tematem przedstawienia interaktywnego było 7 cudów świata. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zmierzyć się z licznymi zadaniami, które pomogły zapamiętać  najbardziej znane budowle w starożytności. Dzięki niesamowitej atmosferze wszystkim dopisywał dobry humor. Zapraszamy do Galerii Zdjęć w sali Samorządu Uczniowskiego na Platformie Fronter.

 • „Zdobywanie wiedzy jest nieustającą przygodą…” /F.Herbert/

  W dniach 9-12 czerwca 2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 4 – dniowej wycieczce edukacyjnej. Wśród 44 uczestników wyjazdu przeważali uczniowie klasy V c i VI c, pod opieką wychowawców: p. Anny Porębskiej i p. Iwony Ratajczak. Ponadto grupą opiekowały się p. Teresa Kogut oraz mamy uczniów: p. Magdalena Król-Zdobylak i p. Klaudia Stachów.

  Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Obozie Koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W ciszy i skupieniu uczniowie oglądali jeden z bydlęcych wagonów, którym transportowano więźniów do obozu zagłady, fragment bocznicy kolejowej, gdzie lekarze SS dokonywali selekcji, wnętrze baraku mieszkalnego,
  w którym w nieludzkich warunkach stłoczono setki więźniów, ruiny komory gazowej
  i krematorium. To miejsce pamięci i męczeństwa wywarło wielkie wrażenie na zwiedzających.

  Kolejnym etapem wycieczki była Kopalnia Soli Bochnia. Zjazd do podziemi kopalni był dla uczniów wyprawą po wiedzę, dobrą zabawę i zdrowie. Dzieci poznały najstarsze
  i najpiękniejsze zakątki kopalni. Niezapomnianych wrażeń dostarczył zjazd windą
  z prędkością 4m/s, przejazd podziemną kolejką, zwiedzanie urokliwej Kaplicy Św. Kingi, komory kieratowej, komory Krystian, pobyt w komorze Ważyn. Warto zaznaczyć, że podziemne komory i chodniki spełniają funkcję naturalnych inhalatorów, sprzyjają bowiem leczeniu licznych schorzeń górnych dróg oddechowych, astmy i alergii. Połączenie tradycyjnego zwiedzania z efektami wirtualnymi pozwoliło uczniom lepiej poznać ciężką
  i niebezpieczną pracę górników oraz dostarczyło wiele emocji, choćby podczas symulacji zalewania kopalni przez wodę czy niegroźnego wybuchu metanu.

  Kolejny dzień wycieczki przeznaczony był na zwiedzanie Zakopanego. Uczniowie wjechali wyciągiem na Gubałówkę, spacerowali po Krupówkach, zwiedzili cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie pochowany jest m.in. Kornel Makuszyński, obejrzeli malownicze zabytki architektury drewnianej Zakopanego.

  Następnego dnia uczestnicy wycieczki ruszyli pieszo do Morskiego Oka, pokonując około 18 km w obie strony. Widok tego największego jeziora w Tatrach, położonego w Dolnie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m, uczynił na wszystkich wielkie wrażenie i sprawił, że nikt już nie czuł zmęczenia.

  Dodatkową nieplanowaną atrakcją było spotkanie z pasącym się jelonkiem, który nie okazując leku na widok naszej grupy długo pozował do zdjęć.

  Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie Krakowa, wraz z przewodnikiem odwiedziliśmy Wawel, obejrzeliśmy w należytym skupieniu grobowce królów, wieszczów narodowych, bohaterów. Wawel jako świadek minionych epok i historii najnowszej (Krypta Pary Prezydenckiej),skłonił wszystkich do zadumy i refleksji. Każdy uczeń pamiętał, aby podczas zwiedzania dotknąć serca Dzwonu Zygmunta i pomyśleć życzenie. Podobno spełni się, jeśli się w to mocno wierzy. W Kościele Mariackim obejrzeliśmy przepiękny Ołtarz Wita Stwosza, a opowiadana przez przewodnika historia żółtej ciżemki znalezionej za ołtarzem tak zainteresowała słuchaczy, że nagrodzili opowiadającego spontanicznymi brawami. Wcześniej podobny entuzjazm wzbudził trębacz grający hejnał z Wieży Mariackiej, który pomachał turystom trąbką na zakończenie występu. Przemarsz przez rynek, podziwianie Sukiennic, Barbakanu to ostatnie punkty bogatego planu 4-dniowej wycieczki.

  Wyjazd dostarczył uczestnikom wiele wiedzy z różnych dziedzin, zwłaszcza historii, przyrody oraz mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Był czasem nie tylko nauki, ale także zabawy. Uczniowie spędzili miłe chwile śpiewając przy ognisku, grając
  w koszykówkę czy grę terenową quest „Śladami spółdzielczości”. Mamy nadzieję, że kolejna interesująca wycieczka odbędzie się już za rok. Dziękujemy p. Magdalenie Król-Zdobylak za wykonanie zdjęć i zapraszamy do dalszej współpracy w przyszłym roku szkolnym.

  I.R.

 • ZIELONA SZKOŁA

  8 czerwca uczniowie klas III b i III c razem z opiekunami wyjechali na ZIELONĄ SZKOŁĘ do  Marianówki w Kotlinie Kłodzkiej. Dla uczniów był to pierwszy wyjazd, nowe przeżycia i  wielkie emocje. Dzieci poznały elementy krajobrazu górskiego i osobliwości przyrody Gór Stołowych. Sprzyjały temu codzienne wycieczki i wędrówki szlakami górskimi. Uczniowie odbyli  wycieczki do Kopalni Złota w Złotym Stoki, Wambierzyc, Skalnego Miasta w Czechach, Jaskini Niedźwiedziej  w Kletnie, Szlaku Ginących Zawodów w Kudowie. Były również organizowane zajęcia rekreacyjno-sportowe i rozrywkowe : basen,  gry i zabawy ruchowe, dyskoteka, przejażdżka bryczką, wybory Super Dziewczyny i Super Chłopaka.

  Wyborny humor towarzyszył nam przez cały czas pobytu. Dopisywał on szczególnie wieczorami, podczas wspólnego śpiewania, dyskoteki i spotkań integracyjnych w pokojach. Oczywiście nie zabrakło drobnych i śmiesznych psikusów „zielonej nocy”, które spłatali swoim wychowankom opiekunowie. Zieloną Szkołę przetrwaliśmy szczęśliwie, pomijając drobne zadrapania i siniaki. Do domu wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

  Zielona Szkołę zorganizowały wychowawczynie klas Mariola Poliwka i Teresa Brzezińska. Opiekę oprócz nauczycieli  sprawowali przedstawiciele rodziców panie Małgorzata Rorbach i Małgorzata Posmyk, którym wychowawczynie klas  serdecznie dziękują.

  Wyjazd nasz został dofinansowany przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz TOTAL POLSKA Sp. z o.o.

  M. Poliwka, T. Brzezińska

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bronisława Malinowskiego w Ścinawie
  ul. Królowej Jadwigi 9
  59-330 Ścinawa
 • tel./faks: (076) 841-26-46/48

Galeria zdjęć